W publicznym przekonaniu mierniczy to jest człowiek potrzebny do akcji związanych z pomiarem gruntu. Nie każda osoba tymczasem rozumie, iż geodeta jest niezastąpiony ponadto przy konstrukcji budynku oraz po jej zrealizowaniu. Podpowiadamy, jak wyłonić doskonałego geodetę i o jakie sprawy go pytać.

Czy geodeta rozumie teren?

Szczególnie istotna przy doborze geodety jest jego znajomość gruntu, wiedza o współczesnym kształcie map absorbujących nas terenów. Z tego powodu korzystnie jest skorzystać z posług instytucji geodezyjnej, pracującej na konkretnym terenie, rozumiejącej tutejsze realia, obserwującej zmiany, jakie zachodzą w miejscowości. Rdzenny mierniczy często wie na przykład o znajdujących się pod ziemią kablach instalacyjnych, których brak na schemacie, ponieważ są partyzantką budowlaną bądź zrealizowano je względnie ostatnio i dla tego wciąż nie są naniesione. Skoro przebiegają one poprzez place, na których planujemy budować dom, potrafią przysporzyć nam problemów.

Gdzie wyszukiwać mierniczego

Biuraliści z wydziałów geodezji i architektury znają geodetów działających na danym terenie. Przepisy bynajmniej nie pozwalają im natomiast na reklamowanie poszczególnych specjalistów. W wielu urzędach są przedłożone foldery ewentualnie ewidencje specjalistów. Można je również wyszperać w lokalnych środkach dokumentacji mierniczej oraz kartograficznej. Idealnie, kiedy geodetę rekomendują okoliczni mieszkańcy czy przyjaciele, którzy uprzednio czerpali z jego usług. Powinno się pojechać do 2 rekomendowanych fachowców i zestawić ich ofertę: stawkę oraz termin wykonania pomiarów.

Czy usługi miernicze będą przystępniejsze

Korzystnie jest mediować cenę sumy usług geodezyjnych, jakie powinny być wykonane przy nabyciu parceli tudzież budowie domu. Zapłacimy wówczas mniej, niż powierzając każdą usługę osobno. Ceny usług mierniczych są nieokreślone oraz zależą od odpłatności, które mierniczy musi złożyć do instytutu specyfikacji geodezyjnej, wkładu pracy, szczebla powikłania pomiaru, niewygody terenu, a więc liczebności wariacji, jakie to trzeba nanieść. Wartość usługi zależeć będzie też od tego, gdzie jest nasza parcela. Najdroższe są usługi na obszarze dużych metropolii (zwłaszcza Warszawy), na ich rogatkach – ociupinę tańsze. Im odleglej od ogromnych miast, tym stawka usług mierniczych jest mniejsza.

Podobne Posty