Meble są to wytwory praktyczne będące wykorzystywane do wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych i publicznych. Wykonywane są popularnie z produktów naturalnych, metalu, wyrobów syntetycznych, głazów i tym podobnych. W oddzieleniu od zwykłych elementów wyposażenia pomieszczeń (schodki, boazeria) meble są ruchomościami. Elementy wyposażenia wnętrza da radę rozdzielić pod kątem ich formy, funkcji, przeznaczenia, metody wykończenia, materiałów wykorzystanych do konstrukcji bądź epoki podczas jakiej powstały. Najpowszechniejszym rozdziałem jest dzielenie sprzętów ze względu na ich funkcję użytkową.

Sprzęty do roboty oraz jedzenia posiłków – np. stół; do pisania i magazynowania – kabinet; do przebywania w pozycji horyzontalnej oraz odpoczynku – np. prycza; do przesiadywania – dla przykładu krzesło; do kolekcjonowania przedmiotów – na przykład szafa; korygujące i dodatkowe – na przykład podnóżek; wielofunkcyjne – dla przykładu półkotapczan.

Pomijając funkcje użytkowe elementy wyposażenia wnętrz posiadają również walory zdobnicze i paradne. Niżej przedstawiamy najbardziej popularne typy mebli.

Komoda – sprzęt skrzyniowy głównie w postaci prostokątnej kasety położonej na nogach, wykonany z wierzchniego blatu, boków, tyłu i skrytek montowanych od frontu oraz ruchomych w linii horyzontalnej. Komody służą do przechowywania różnorakich przedmiotów , szat i jako platforma do ekspozycji na ich górze różnych rzeczy. Pierwotne komody w znanej na dziś formie pojawiły się w 17 stuleciu za panowania Ludwika XIV. Wprowadzenie komód wyparło niemalże zupełnie używania skrzyń. U nas poprzez znaczny okres mebel ten określano praską.

Szafa – mebel o strukturze skrzyniowej, monolityczny ewentualnie wieloczęściowy zazwyczaj w formie równoległościanu opatrzony drzwiami bądź przesłonami, czasami wyposażony w skrytki u podstawy ewentualnie u sklepienia . W zależności od zadania szafy wewnątrz wyposażone bywają w półeczki, stojaki. Szafy wykonuje sie jako meble wolno egzystujące bądź wkomponowane we wnęki. Ze względu na wykorzystanie powstało mnóstwo rodzajów szaf gospodarskie, na książki, tekstylne i tym podobne.

Kredens – mebel w formie skrzyni o paru charakterystycznych kompozycjach ze względu na podejścia konstrukcyjne :
Skrzynia zakrywana wiekiem albo drzwiczkami umieszczona na nóżkach. Skrzynia otwarta z półkami o paru rzędach. Odmiana pośrednia – połowicznie zabudowana skrzynia i zamykana dołem opatrzonym nadstawą. Mebel z 2 położonych na sobie szafek z których ta u góry jest nie zamknięta albo oszklona , natomiast spód zabezpieczy drzwiami. Kredensy służą ogólnie do składowania naczyń, sprzętów kuchennych, bielizny bądź lektur. Kredensy zaczęły pojawiać się w periodzie gotyckim a szczególnie renesansu, kiedy to zostały jednym z ulubionych wyrobów meblarskich.

Podobne Posty