Jak dzielimy meble?

Meble są to wytwory użytkowe służące do wyposażenia wnętrz mieszkalnych oraz ogólnodostępnych. Tworzone są przeważnie z drewna, metalu, wyrobów plastikowych, kamieni itp. W rozróżnieniu od stałych elementów wyposażenia mieszkań (schody, pokrycia ścian) meble są ruchomościami. Meble da radę podzielić w zależności od ich budowy, funkcji, dedykowania, metody wykończenia, materiałów zastosowanych do konstrukcji czy epoki podczas jakiej zostały zaprojektowane. Najpopularniejszym podziałem jest dywersyfikowanie mebli ze względu na ich funkcję praktyczną.

Meble do pracy oraz spożywania obiadów – dla przykładu biurko; do spisywania i magazynowania – sekreter; do przebywania w pozycji horyzontalnej i odpoczynku – dla przykładu prycza; do przesiadywania – np. ławka; do trzymania przedmiotów – np. kredens; uzupełniające i pomocnicze – na przykład etażerka; wielofunkcyjne – np. meblościanka.

Poza rolami użytkowymi elementy wyposażenia wnętrz posiadają dodatkowo walory zdobnicze oraz reprezentacyjne. Poniżej opisujemy najbardziej znane typy mebli.

Komódka – mebel skrzyniowy powszechnie w formie szcześciennej skrzyni ustawionej na stojaku, składający się z górnego blatu, boków, pleców oraz skrytek umieszczanych od frontu i ruchomych w linii horyzontalnej. Komódki są wykorzystywane do przechowywania różnorakich rzeczy , garderoby i jako podstawa do ekspozycji na ich górze różnorakich eksponatów. Pierwotne komody w znanej na teraz konstrukcji pojawiły się pod koniec XVII stuleciu podczas panowania Ludwika we Francji. Wprowadzenie komód wyparło nieomal całkowicie używania skrzynek. W naszym kraju poprzez długi termin sprzęt ten określano praską.

Szafa – element wyposażenia wnętrza o budowie skrzyniowej, monolityczny bądź segmentowy przeważnie w strukturze prostopadłościanu opatrzony drzwiczkami bądź żaluzjami, czasami zaopatrzony w skrytki na dole ewentualnie u góry . W zależności od przeznaczenia szafy w środku wyposażone bywają w półeczki, haki. Szafy konstruuje sie jako meble wolno egzystujące bądź wbudowane w niecki. Ze względu na wykorzystanie powstało wiele rodzajów szaf kuchenne, do biblioteki, odzieżowe itp.

Kredens – mebel w formie skrzyni o kilku głównych kompozycjach z powodu na ich konstrukcję :
Skrzynia ryglowana deską bądź drzwiami zamontowana na nogach. Skrzynia rozwarta z regałami o paru poziomach. Odmiana pośrednia – częściowo zakryta skrzynia i blokowana spodem z nadstawą. Mebel zmontowany z dwóch ustawionych na sobie szafeczek spośród jakich ta u góry jest nie zamknięta lub szklona , natomiast dół zamknie drzwiami. Kredensy służą przeważnie do przechowywania naczyń, sprzętów gospodarskich, drobnej odzieży czy publikacji. Kredensy pojawiły się w periodzie gotyku a zwłaszcza renesansu, kiedy to zostały jednym z ulubionych sprzętów meblarskich.

Podobne Posty